wizualizacje i renderingi

Wiki

Baza wiedzy

To nowoczesny sposób na przedstawienie dowolnego projektu, kształtu, produktu jeszcze przed fazą produkcyjną, za pomocą pomocą programów do grafiki 3D ew. 2D.

Tworzenie wizualizacji 3D składa się z paru podstawowych elementów:

  1. Modelowania – projektowanie i tworzenie brył obiektów 3D.
  2. Teksturowania – przygotowanie i nałożenie materiału „skóry” danego elementu.
  3. Ustawienia sceny – światła, klimat, elementy dodatkowe, kamery.
  4. Rendering – wygenerowanie obrazu lub filmu 2D z przygotowanych elementów – polega na przeliczaniu przez komputer wszystkich odbić i źródeł światła, cieni, materiałów, ustawień kamery itp., aby przygotować wysokiej jakości grafikę 2D.

Obszar, który chcemy uwzględnić w naszym zdjęciu/ naszej wizualizacji.
Może mieć różne proporcje i głębię, w zależności od efektu, który chcemy uzyskać oraz docelowego zastosowania – druk, web, film itp.

Tak jak w teatrze, na prezentacji czy filmie – w grafice trójwymiarowej buduje się sceny – od pustych studyjnych przygotowanych pod wizualizacje produktowe po zaawansowane pełne sceny jak z filmu.

Jest to zbiór wszystkich elementów, które mają się znaleźć w kadrze –  głównych obiektów 3D oraz elementów aranżacji związanych z reżyserią sceny.

To odwzorowanie trójwymiarowej przestrzeni pod odpowiednim kątem.

Rzuty 3D ułatwiają prezentację sceny, obiektów, modeli i można je wykonać z każdej pozycji kamery, co jest bardzo przydatne przy modelach dużych produktów lub ciężkich do wykonania zdjęć.

Rzuty 3D architektoniczne mogą ukazywać przekrój pomieszczeń, domów, budynków w dowolny sposób.

To stworzenie serii obrazów sferycznych zawierających pełen obraz 360 stopni, które są połączone za pomocą skryptów tak, aby użytkownik mógł się po nich poruszać i oglądać wszystko wokół danego punktu – prawie jak w rzeczywistości.

Zaawansowaną produkcją wirtualnego spaceru jest stworzenie i zaprogramowanie np. całego budynku jak w grach komputerowych z możliwością podłączenia i oglądania scen na okularach wirtualnej rzeczywistości (VR).

To proces projektowania, tworzenia i modyfikacji obiektów 3D za pomocą specjalistycznych programów komputerowych do grafiki 3D, takich jak np. 3d Studio Max, Maya, Cinema 4D itp.

Można to porównać do tworzenia rzeźby przez artystę.

Przy budowie wykorzystuje się wiele funkcji i obiektów, które usprawniają pracę grafika.

W zależności od zaawansowania modelu i docelowego wykorzystania (np. animacja 3D) – mogą mieć więcej elementów, punktów ruchu (np. zwierzę, maszyna).

W wypadku optymalizacji do wielu gier ogranicza się ilość elementów 3D, aby obraz szybciej się generował na ekranie.

Po wykonaniu modeli 3D należy nadać im odpowiednie tekstury, czyli kolory, materiał, fakturę ich „skóry”, tak by prezentowane obiekty były jak najbardziej realistyczne.

Do każdego obiektu definiuje się materiały, które odpowiadają za  parametry rozproszenia i odbicia światła, przenikania, chropowatości i wygładzania, refleksów, cieni i wielu innych ustawień tak, aby nadać obiektom piękny, realistyczny wygląd.

To jeden z najważniejszych elementów wizualizacji. Podczas tworzenia sceny ustawia się światła zewnętrzne, wewnętrzne punktowe i inne jak w studiu fotograficznym czy sceny w ogrodzie – każdy punkt światła i jego parametry muszą być ustawione – dzięki temu wizualizacja wygląda foto-realistycznie i możemy także uzyskać wspaniałe efekty świetlne i artystyczne.

Wszystko zaczyna się od kadru, a o tym jak go uchwycimy, decydują ustawienia kamer rozpoczynając od rodzaju obiektywu, filtrów, ustawień głębi ostrości, wartości przysłony, prędkości migawki – prawie jak w rzeczywistym świecie – aż po zdefiniowane ustawień takich jak z aparatów Canona, Nikona i innych.

Ustawień jest więcej niż byłby w stanie pomieścić w torbie jakikolwiek kamerzysta czy fotograf.

Dzięki wizualizacjom 3D możemy zrobić wiele ujęć, które w normalnych warunkach byłyby niemożliwe.

Wygenerowanie obrazu lub filmu 2D z przygotowanych elementów polega na przeliczaniu przez komputer wszystkich odbić i źródeł światła, cieni, materiałów, ustawień kamery itp., aby przygotować wysokiej jakości grafikę 2D.

Część programu komputerowego odpowiedzialna za renderowanie nazywana jest mechanizmem renderującym, silnikiem renderującym.
Jest to bardzo istotny element ze względu na wydajność i jakość wizualizacji.

Jednym z najlepszych programów wspierających fotorealistyczny rendering jest V-Ray, a także Corona czy Cycles.

Prezentacja produktu za pomocą statycznego lub ruchomego obrazu z zastosowaniem białego tła lub namiotu bezcieniowego.
Ma na celu prezentację i wyodrębnienie jednego głównego produktu.

W wypadku wizualizacji 3D można wygenerować packshoty produktów w dowolnym ustawieniu i jakości, aby sprawdzić koncept zanim zacznie się produkcja, tak aby były gotowe do wszelkich materiałów marketingowych.

To ostatni i często najdłuższy etap prac nad realizacją wizualizacji, animacji czy filmu. Po zakończonym renderingu poprawia się barwy, dokłada dodatkowe elementy i montaże w programach graficznych, efekty specjalne, muzykę i dźwięk.

Load More

Masz pytania » skontaktuj się po bezpłatną wycenę